Akmenės vaikų lopšelis-darželis „Gintarėlis” dalyvavo veiksmo savaitėje „BE PATYČIŲ 2016”. Vaikai kartu su savo tėveliais namuose gaminosi mažus, gražius „ŠVELNUKUS”. Kovo 17 dieną vaikučiai ir jų švelnukai buvo kviečiami į „Švelnukų” šventę, kuri vyko darželio aktų salėje.
Vaikučių laukė „Švelnukų pasaka”, kurią inscenizavo auklėtojos: Zina Pranckienė – tėtis Tomas, Liongina Krasauskienė- mama Margarita, Leta Numsėdienė- sūnelis Linukas, logopedė Laura Ivanovienė – dukrelė Liucija, Gražina Nakienė – ragana, darželio direktorė Laimutė Garalienė -Močiutė ir auklėtoja Lauryna Danusevičienė- pasakotoja.
Visi aktoriai gyveno „Švelnukų” šalyje, kurioje nebuvo pykčio ir ligų, kol vieną dieną pasirodė piktoji ragana ir užbūrė šią šalį. Po jos kerų dingo visi „Švelnukai” ir gyventojai tapo irzlūs, pikti ir ligoti. Bet kerus išsklaidė gerosios močiutės žodžiai ir „Švelnukai” vėl sugrįžo skleisdami gėrį, meilę, švelnumą ir draugystę.
Gimtųjų žodžių apkabintas,
Aš gyvas kalboje.
Sakau: esi man, kaip žibintas
Pasaulio tamsoje.
Kas moka žodį – randa kelią
Visur ir visada.
Sakau: lietuviška knygelė-
Kaip neregiui lazda.
Kalba gimtoji – kasdieninė
Tu- duona mums esi,
Kai tariam: motina, gimtinė,
Dangus – ir mes visi.
(J. Marcinkevičius)
Akmenės vaikų lopšelio-darželio „Gintarėlis” aktų salė virto Lietuvos etnografiniais kiemeliais, kuriose atskiros ugdymo grupės atstovavo Lietuvos regionus: Aukštaitiją, Žemaitiją, Dzūkiją, Suvalkiją ir Mažąją Lietuvą.
Renginio vedėjos, logopedė L. Ivanovienė ir meninio ugdymo pedagogė V. Guobienė, vaikams pasakojo apie Lietuvą ir joje esančius regionus, supažindino su kiekvieno regiono bruožais ir tradicijomis. Kiekvienos grupės kiemelis pristatė savo atstovaujamą regioną, vaišino tradiciniais patiekalais. Dzūkijos kiemelis, „Drugelių” grupė, kalbėjo tarmiškai, vaikus vaišino medumi ir duona, minė mįsles apie medų ir bites. „Saulučių” grupės ugdytiniai atstovavo Žemaitijai, jų patiekalas – žemaitiškas kastinys su bulvėmis, grupės auklėtojos žaismingai, žemaičių tarme, visiems papasakojo istoriją apie žąsį ir vištą. „Boruželių” grupės ugdytiniai atstovavo Aukštaitijai, visus vaišino gardžiais blynais, supažindino su aukštaičių tarme ir išmokė vaikus aukštaitiško lietuvių liaudies žaidimo apie gaidelį.
Priešmokyklinio ugdymo „Meškučių” grupė atstovavo Suvalkijai. Vaikai dainavo dainelę apie oželį, supažindino visus su Suvalkų tarme, šoko lietuvių liaudies ratelius, vaišino tradiciniu patiekalu – skilandžiu.
Mažiausieji lopšelio, „Kiškučių”, grupės ugdytiniai, šventėje svečiavosi kaip Mažosios Lietuvos atstovai, grupės auklėtoja R. Ivanauskienė paruošė savo 2,5 metų ugdytinę, kuri pasipuošusi tautiniu kostiumu visiems padeklamavo eilėraštį apie gaidelį.
Renginio metu vaikai šoko lietuvių liaudies ratelius, dainavo daineles, vaišinosi įvairiausiais tradiciniais patiekalais.
Ši šventė padėjo vaikams visais būdais puoselėti savo gimtąją kalbą ir prisijungti prie kalbos savaitės ir lietuviškų tradicijų puoselėjimo.
Renginio organizatoriai
Prie šio straipsnio pridedame video filmuką apie Lietuvą vaikų akimis
Akmenės vaikų l/d „Gintarėlis” priešmokyklinio ugdymo grupė, puoselėdama ir gerbdama savo kalbą, lietuviškas tradicijas, surengė viktoriną apie Lietuvą. Šia proga vaikai pasikvietė savo draugus iš Akmenės gimnazijos priešmokyklinės grupės.
Viktorinoje dalyvavo trys komandos, vieną komandą sudarė Akmenės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo grupė, o kitas dvi Akmenės l/d „Gintarėlis” priešmokyklinio ugdymo grupės ugdytiniai.
Ugdytiniai atliko įvairias užduotis susijusias su Lietuvos tematika. Jiems reikėjo išspręsti įvairiausias užduotis, kurios reikalavo daug žinių apie Lietuvą.
Teisingus atsakymus tikrino viktorinoje dalyvavusi vertinimo komisija, kuri pasidžiaugė šauniais vaikų darbais ir komandų bendradarbiavimu
Žinoma, šventėje neapsieita ir be dainų, šokių ir eilėraščių. O gražią draugystę vaikai pratęsė prie puodelio arbatos ir skanumynų.
Džiaugiamės jau antrus metus galėdami tęsti gražius draugystės ryšius tarp Akmenės gimnazijos ir Akmenės vaikų l/d „Gintarėlis” priešmokyklinių ugdymo grupių.
Nuoširdžiai dėkojame už dalyvavimą ir smagiai praleistą laiką.
Gurgu gurgu į Kaziuko turgų. Kovo 4 diena, mūsų l/d „Gintarėlis” pasitiko triukšmingai, koridoriais zujo skubantys vaikučiai, rankose nešini įvairiausio grožio rankdarbiais. Vieni gamino namie kartu su tėveliais, kiti paskutines detales uždėjo atėję anksčiau į darželį.
Darželio aktų salė virto visa turgaus aikšte, grupių padengti stalai lūžo, nuo ant jų esančių gėrybių ir grožybių.
Visus turgaus dalyvius į salę kvietė Kazys ir Kazytė, juos lydėjo pirmieji pavasario paukščių čiulbesiai.
Kazys ir Kazytė vaikučius mokė žaisti lietuvių liaudies žaidimus, šokti ratelius. O paskelbus Kaziuko mugės atidarymą visi, kaip bitutės, bėgo pirkti gražiausių dirbinių ir skaniausių kepinių. Kainą nustatė patys vaikai, o perkamos prekės buvo už saldainius.
Renginio pabaigoje Kazytė ir Kaziukas vaikus apdovanojo riestainių karoliais ir atsisveikino iki kitų metų..
Kaip smagu vaikams Kaziuko mugėje, kai gali pirkti ir parduoti, o svarbiausia pamatyti iš sužinoti..
Akmenės vaikų l/d „Gintarėlis” komanda I-ajame „sveikuolių sveikuoliai” konkurso etape tapo nugalėtojais. I etapo konkursą organizavo savivaldybių administracijos, savivaldybių visuomenės sveikatos biurai ir savivaldybių administracijų švietimo skyriai, švietimo pagalbos tarnybos, savivaldybių gydytojo tarnybos, įvairios vaikų ugdymo įstaigos.
Todėl nugalėtojai turėjo galimybę keliauti į antrąjį etapą, kuris buvo organizuojamas Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centras „Sportas visiems“.
Antrajame etape dalyvavo 14 komandų iš visos Lietuvos. Vaikus vertino speciali tam parengta komisija.
Vaikus džiugino policijos bičiulis „Amsius”
Dalyviams reikėjo atlikti 5 užduotis susijusias su konkurso tematika.
Smagūs vedantieji „Pakalikai” neleido vaikams nuobodžiauti, kol vyko rezultatų skaičiavimas, jie linksmino vaikus ir kartu su jais žaidė žaidimus.
Renginio pabaigoje visos komandos buvo apdovanotos gausiais prizais, o iš 14-kos komandų 3 komandos tapo prizinėmis. Pirmos ir antros vietos nugalėtojai toliau varžysis III-ajame etape.